PETER V MÉDIÁCH

LINKY A ODKAZY

POČÍTAČOVÉ HRY

BIOGRAFIA

Peter Sagan sa narodil 26. januára 1990 v Žiline. V rodnom meste sú na neho hrdí a v rodnej krajine taktiež. Dá sa povedať, že v ňom zotrval dodnes, ak práve nie je niekde na pretekoch v zahraničí. V súčasnosti azda najznámejší aktívny cyklista sveta vyrastal na žilinskom Bôriku s bratmi Jurajom, Milanom a sestrou Dankou. Najskôr hral futbal, už ako malý mal výbornú kondičku a dobrý beh. No neučaroval mu toľko, ako bicykel. S Jurajom sa venovali ako deti bicyklovani a už v roku 1997 sa prihlásili do cyklistickej súťaže v žilinskom lesoparku.  - - BIOGRAFIA

Peter Sagan 3. v Amgene – Tour od California 2013

PETER SAGAN - neoficiálne fanstránky
VÝHRY A ÚSPECHY
V roku 2008 vyhral svetový šampionát juniorov v horskej cyklistike v alpskom Vale di Sole v kategórii Cross Country. Zlato vystriedalo tiež krásne striebro na MS juniorov v Treviso. O rok neskôr reprezentoval trenčiansky športový klub Dukla, na MS v cyklistike 2009 skončil v kategórii mladších jazdcov do 23 rokov na 10. mieste. V septembri v roku 2009 podpísal kľúčovú zmluvu s tímom Liquigas-Cannondale!, v ktorom funguje dodnes. Tím zrejme len dúfam, že z neho vyrastie šampión svetovej úrovne a ak to naozaj čakali, očakávanie Peter splnil.

Ako 19 ročný sa dostal práve vďaka Liquigas na preteky Tour Down Under v januári roku 2010. Na pretekoch mal nehodu, no zranený a ošetrený pokračoval ďalej. Preteky Paris-Nice vyhral v ich 3. a 5. etape len tak tak. Pôvodne totiž nebol na súpiske a dostal sa tam len preto, že cyklista Maciej Bodnar z rovnakého tímu, sa vážne zranil. Onedlho vyhral prvú etapu 64. ročníka pretekov Tour de Romandie a pred tým získané zelené tričko vymenil za žlté ako prvý Slovák v histórií Pro Tour. Bodoval aj v Amerike na Tour of California 2010, kde sa mu podarilo získať víťazstvo v 5. a 6. etape. V súťaži Tour de Suisse skončil štvrtý.

Španielska Vuette v roku 2011 priniesla trikrát 1. miesto a jeden krát 2. miesto. Vyhral celkové preteky okolo Poľska aj Švajčiarska (v etapách dva krát 1. miesto), a okolo Kalifornie (1. miesto jeden krát), a ďalej vyhral celkové víťazstvo okruhu okolo Sardínie. Pred nástupom na súťaž Giro di Sardegna, kde vyhral 3 z celkovo 5 etáp pretekov, sa objavil na viacerých krátkych pretekoch, ktoré vyhral. V Tour of California vyhral už druhý rok po sebe a v júni sa zúčastnil Tour de Suisse, kde vyhral 3. horskú etapu a umiestnenia pred výhrou 8. etapy. Víťazstvo mu prinieslo dôležité body a umiestnenie. Ďalšie víťazstvá di odniesol zo Vuette a Espaňa, jeho prvý Grand Tour pretek, kde vybojoval tri etapové víťazstvá.

V roku 2012 azda zdvojnásobil svoje cyklistické úspechy. Najskôr vyhral 5. etáp pretekov v Kalifornii, následne v súťaži Tour de Suisse s troma víťastvami a v lete sa objavil na slávnych pretekoch Tour de France, ktoré v približne v rovnakom čase preslávil z USA aj známy cyklista Armstrong. Petrovi sa našťastie podarilo pojem „Tour de Franceô dostať nie len do slovenských, ale aj zahraničných médií do spojitosti so svojim menom pozitívnou cestou. Vyhral 1., 3. a 6. etapu, pričom sa mu podarilo byť 3x na druhom mieste a raz na treťom. Vďaka bodovaniu získal druhý krát zelený dres najaktívnejšieho cyklistu. Na olympiáde v Londýne bol horúcim želiezkom v ohni, no nikto mu nemal za zlé získanie trochu smutného 34. miesta. Majstrovstvá sveta, ktoré sa na jeseň konali v Holandsku mu priniesli 14. miesto.
Mimo iných vyhral v tomto roku etapu a bodovanie klasifickáie v Tour of Oman. Patrila mu aj 4. etapa Tirreno Adriatico. Získal tiež štvrté miesto v Milan-San Remo, druhé miesto v Gent-Wevelgem a etapov= prvenstvo v trojdňových pretekoch De Panne a ďalšie.

Rok 2013 je ďalším rokom, kedy Peter plní stránky športových magazínov a my veríme, že mu to zostane ešte na dlhý čas bez akejkoľvek aféry a problému. Sympatický Žilinčan totiž s víťazstvami nekončí. Na pretekoch Tour de San Luis v Argentíne stihol získať dobré umiestnenie v prvých dvoch etapách a v poslednej siedmej. Získal celkovú priečku 83. V Talianskom Strade Bianche vyhral druhé miesto. V súťaži Tirreno – Adriatico získal celkové poradie 33. a v bodovacej klasifikácii 2. miesto. 2. miesto získal aj na pretekoch z Milána do San Rema a rovnaké umiestnenie aj na pretekoch E3 Prijs Vlaanderen do Harelbeke. V Belgicku na pretekoch z Gentu do Wevelgemu vyhral celé preteky a onedlho vyhral aj prvú etapz Driesdaagse de Panne do Koksijde. V Ronde van Vlaanderen vyhral druhé miesto, v ďalšom belgickom meste Brabantse Pijl zas vyhral opäť celé preteky. Menej úspešný, ale vo svetovom merítku na výbornom mieste, získal v Amstel Gold Race 36. miesto. Nasledovalo Fleche Wallome, kde obsadil 12. miesto.

© VŠETKY PRÁVA NA VLASTNÝ OBSAH VYHRADENÉ - TIETO STRÁNKY SÚ NEOFICIÁLNY FANSITE CYKLISTU PETRA SAGANA - AUTOR MIKY SKOR. Dizajn Cestovanie.biz & 1Q.sk